Juurakkovehka - Alocasia 'Odora' - Korkeus 55-75cm - ⌀17cm

Loppu varastosta

Rajoitettu erä. Toimi nopeasti!

0€ toimitus yli 30€ tilauksiin

14 pv:n palautusoikeus

Alocasia Odora on yksi uusimmista Alocasia-lajikkeista ja kaunis vihreä huonekasvi joka voi kasvattaa erittäin suuria ylöspäin osoittavia lehtiä. Lehtien muodon vuoksi kasvia kutsutaan myös norsunkorvaksi. Lehdet pysyvät jämäkästi pystyssä ja kasvi tekee vaikutuksen näyttävyydellään. Alocasia Odora on erityinen siksi että se voi kukkia lämpiminä päivinä ja öinä ja sen kukat levittävät miellyttävää tuoksua joka korostuu erityisesti yöaikaan.

Alocasia Odora on helppohoitoinen ja pitää valoisasta tai puolivarjoisesta paikasta. Se tarvitsee kosteaa ja ravinteikasta maata sekä säännöllistä kastelua. Kasvi ei pidä tuulesta joten lehdet on hyvä suojata. Alocasia voi kasvaa jopa 250 cm korkeaksi. Ole varovainen sillä kasvi on myrkyllinen.

Kasvin korkeus on toimitettaessa 55-75 cm kasvatusruukku mukaan lukien. Kasvi toimitetaan kasvatusruukussa jonka halkaisija on 17 cm.
payments-logo
© 2022 Hobbybox.fi