Calamondin Appelsiinipuu - Citrus microcarpa 'Calamondin' - K35-40cm - ⌀14cm

Loppu varastosta

Rajoitettu erä. Toimi nopeasti!

0€ toimitus yli 30€ tilauksiin

14 pv:n palautusoikeus

Citrus Calamondin – miniappelsiini – on kaunis mandariinia muistuttava koristepuu jolla on keväällä runsaasti ihanan makeantuoksuisia valkoisia kukkia. Tämä Citrus Calamondin on mandariinin ja kumkvatiin risteymä. Tämä sitruspuu kasvattaa pieniä pyöreitä oransseja hedelmiä joiden halkaisija on noin 4 cm. Latinalaisissa maissa tämän symmetrisen ja kompaktin kasvin hedelmiä kutsutaan nimellä ’agri-dulce’ joka tarkoittaa happaman ja makean yhdistelmää sillä Calamondinin pienet mehukkaat appelsiinit maistuvat ensin karvaalta mutta jälkimaku on herkullisen makea. Calamondinia voi syödä sellaisenaan mutta sitä käytetään yleisemmin erilaisissa ruoissa ja likööreissä. Tämä ihanan tuoksuinen kasvi sopii myös huonekasviksi.

Sitruspuut tarvitsevat valoa ja aurinkoa kohtuullisesti vettä ja tasaisesti lannoitusta. Hedelmien kypsyminen voi viedä vuoden mutta tulos on sen arvoinen. Maaliskuun puolivälistä lokakuuhun kasvit kannattaa viedä ulos aurinkoon totuttamalla ne varovasti auringonvaloon ensimmäisten viikkojen aikana. Calamondin ei kestä talvea joten se on vietävä sisälle valoisaan paikkaan. Talvella kastelua vähennetään mutta maaperä ei saa kuivua kokonaan. Liikaa tai liian vähän vettä voi aiheuttaa hedelmien putoamisen.

Kasvin korkeus on toimitettaessa 35-40 cm kasvatusruukku mukaan lukien. Kasvi toimitetaan kasvatusruukussa jonka halkaisija on 14 cm.
payments-logo
© 2022 Hobbybox.fi